[x]

MIEJSKA TOALETA PUBLICZNA /

status / koncepcja 2012
projekt / menthol architekci
zdjęcia do fotomontaży dzięki uprzejmości Ewy Cabaj

budynek publiczny

Projekt nowoczesnej i ekologicznej toalety publicznej z kioskiem. Proponowana łazienka z integralnymi elementami jak donica z zielenią, ławka, parking rowerowy oraz kiosk/punkt informacyjny jest pewnego rodzaju kompaktowym meblem miejskim - przystankiem i będzie ciekawym uzupełniniem małej architektury Ronda Mogilskiego.

łazienka publiczna

FORMA

Prosta forma kostki nawiązuje do prostokreślnej geometrii posadzki istniejącego krajobrazu ronda, a wciśnięte ściany boczne dodają dynamiki i kontynując istniejące w terenie linie, otwierają bryłę w stronę przystanku/placu. Kamienna ściana frontowa z pionowymi ryzalitami na przeszklenia stanowi delikatne oddzielenie od zewnętrza i jest tłem dla przystanku oraz zamknięciem południowej pierzei. Ściana tylnia poprzez dociśnięcie do istniejącej skarpy została zminimalizowana, zapewnia doświetlenie światłem naturalnym oraz stanowi ścianę techniczną dla systemu wentylacji.

łazienka publiczna

MATERIAŁY I KOLORYSTYKA

Linearność gotyckiej i modernistycznej architektury Krakowa oraz detal secesyjnych witraży Wyspiańskiego były inspiracją dla elewacji obiektu. Rozrzeźbioną ścianę frontową tworzą wertykalnie ułożone bloki z grafitowego piaskowca oraz okna z mrożonym szkłem i delikatną opaską w kolorze niebieskim. Wertykalne podziały stanowią odzwierciedlenie perspektywy, ruchu oraz zmienności światła i cienia zurbanizowanego miasta. Proste kamienne bloki i ich faktura nawiązuje do bloków ruin dawnego Portu Mogilskiego.

łazienka publiczna

Krótsze boki obiektu tworzą swoiste wnęki –kieszenie, otwierając się na Rondo tworzą tym samym funkcjonalne zadaszenie nad strefą wejścia do toalet i nad strefą saloniku prasowego z informacją. Wnęki wykonane zostały z barwionego betonu z linearnym podziałem i dekoracyjnym reliefem. Motyw kasztanów, wykorzystanych przez Stanisława Wyspiańskiego w zdobieniach balustrady klatki schodowej Domu Krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego przy ulicy Radziwiłłowskiej 4, był inspiracją dla zastosowanego detalu. Idea tworzenia perspektywicznych ram podkreślonych niebieską kolorystyką i drewnianą okładziną została wprowadzona we wnętrzu obiektu w strefach wejść do toalet i świetlikach.

łazienka publiczna

EKOLOGIA

Projekt wprowadza szereg rozwiązań proekologicznych jak:

-naturalne materiały
Zaproponowane materiały są naturalne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w utrzymaniu czystości zarówno na elewacjach jak i we wnętrzu.

-kolektor słoneczny i panele fotowoltaiczne
Zainstalowanie kolektora słonecznego i paneli fotowoltaicznych na dachu zmniejsza koszty związane z wykorzystaniem energii do oświetlenia i podgrzewania wody, a także wspomaga działanie sytstemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Ilość paneli słonecznych może zostać dopasowana do wymaganej mocy.

-naturalne oświetlenie
Wprowadzenie doświetlających świetlików i szczelin służy zmniejszeniu zużycia energii zasilającej sztuczne oświetlenie.

-odzysk ciepła
System wentylacji mechanicznej zawiera centralny wysokowydajny rekuperator. Zastosowany układ pozwoli na odzyskanie do 95% ciepła traconego w procesie wentylacji zwykłą centralą wentylacyjną bez odzysku ciepła. Powietrze nawiewane i usuwane przechodzi przez dwa kolejne wymienniki krzyżowe, w których następuje odzysk ciepła, rekuperacja.

-zieleń
Umieszczone na dachu donice zwiększają ilość zieleni w mieście, pochłaniają wodę oraz dają możliwość zmiany wizerunku budynku w ciągu roku poprzez zastosowanie różnych kompozycji zieleni z użyciem zieleni sezonowej jak kwiaty lub całorocznej jak krzewy ozdobne, bluszcz i pnącza. Woda deszczowa odprowadzana jest do specjalnego zagłębienia w dachu nawadniającego rośliny.

-ekologiczna gospodarka zużycia wody
Dostarczanie wody do kranów, spłukiwania toalet i pisuarów sterowane jest automatycznie, co wpływa na oszczędne zużycie wody. Woda deszczowa z dachu spływa do zbiornika retencyjnego umieszczonego poniżej poziomu terenu skąd jest powtórnie wykorzystywana do spłukiwania toalet i pisuarów.