[x]

PROJEKT WITACZA DLA MIASTA ŁODZI /

status / projekt 2013

projekt / menthol architects
współpraca / Monika Arczyńska

mała architektura

Na horyzoncie droga...
prowadzona przez rozproszone światła,
osaczona przez krzyczące bilbordy,
szum morza samochodów,
linie ciągłe i nieciągłe...
stojący tu i tam znak.
W oddali majaczy miasto,
już coraz bliżej celu...
przed oczami maluje się niczym kolorowa wstęga,
niczym świetlista łuna...
kreująca Ł-Ó-D-Ź.

KONCEPCJA /

Witacz nawiązuje do dwóch najważniejszych elementów graficznych kojarzących się z Łodzią: herbem - w unowocześnionej, zgeometryzowanej formie łódki origami - oraz kolorystyką powtarzającą barwy logo „Łódź kreuje”. Witacz został zaprojektowany, jako wolno stojący obiekt – rzeźba, wykorzystujący działanie różnymi planami. Symetria, przegięcia bryły i działania planami pozwalają na odczytanie formy w skrócie perspektywicznym i wykorzystanie jednego obiektu zarówno podczas wjeżdżania, jak i wyjeżdżania z miasta. Projektowana struktura odróżnia się od znaków drogowych i typowych przydrożnych elementów reklamowych zalewających polskie miasta, tworząc swoisty landmark, a przy tym nowy, wyrazisty element identyfikacji Łodzi.

logo Łódź

Dynamiczna, wyniesiona w górę bryła jest współczesną interpretacją symboli miasta i wpisuje się w strategie promocji, które podkreślają znaczenie i rozwój przemysłów kreatywnych związanych z designem, filmem lub modą. Proste powierzchnie w kolorach podstawowych stanowią także dalekie odniesienie do rzeźb Katarzyny Kobro. W ciągu dnia witacz to kolorowa, przestrzenna forma, nocą zamienia się w abstrakcyjny delikatnie iluminujący zygzak, nawiązujący do dynamiki, szybkości i rozwoju. Takie oświetlenie stanowi dodatkowy walor projektu - zmiennej percepcji witacza w dzień i w nocy. Zostanie na nim umieszczone logo „Łódź kreuje”, a kształt i kolorystyka witacza, dzięki jego rozmiarom i dużym barwnym powierzchniom powtarzającym kolorystykę identyfikacji wizualnej miasta, już w momencie przejeżdżania obok, zapisze się w pamięci osób pierwszy raz odwiedzających Łódź. Późniejsze spotkania z innymi elementami identyfikacji wizualnej, zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i materiałach promocyjnych i informacyjnych, konsekwentnie utrwalą zapamiętanie tego znaku i charakterystycznych kolorów.

witacz przy drodze

ROZWIĄZANIA TECHNICZNE /

Ograniczony budżet wymaga prostych rozwiązań. Konstrukcja witacza - stelaż i podtrzymujące słupki - wykonana jest z profili ze stali ocynkowanej. Dla ułatwienia transportu, poszczególne segmenty witacza mogą zostać wykonane oddzielnie i zmontowane razem na miejscu. Fundamenty pod słupami będą wykonane z betonu. Płyty okładzinowe z tworzywa HDPE o grubości 10 mm, w kolorach czarnym, żółtym, cyjanie i magencie, są przymocowane do konstrukcji przy pomocy nitów w kolorze płyt, nawiązujących do okrętowych nitowań. Wykorzystane płyty są łatwo recyklingowalne. Lekko chropowata faktura płyt nie odbija światła (mogłoby to rozpraszać kierowców) oraz nie widać na niej zarysowań lub osadów. W płytach zostanie laserowo wycięty napis „Łódź kreuje”, który od strony wnętrza obiektu, zostanie podklejony dymnym pleksi. W ciągu dnia napis będzie rysował się w czarnym kolorze, a w nocy będą podświetlały go zainstalowane wewnątrz świetlówki. Od spodu obiektu zamontowane są dymne półprzejrzyste płyty poliwęglanowe, po zmroku przepuszczające delikatnie światło z wnętrza. Dodatkowo dzięki lekkiej przezierności zastosowanych kolorowych płyt HDPE cała unosząca się struktura będzie lekko iluminować światłem.

witacz Łódź aksonometria

UTRZYMANIE /

Ocynkowana stal nie wymaga konserwacji i nie podlega rdzewieniu. Wszystkie śruby i inne elementy łączące wykonane będą ze stali ocynkowanej. Płyty okładzinowe są odporne na promieniowanie UV i nie tracą koloru. Są zamontowane na wysokości utrudniającej do nich dostęp, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko ich zniszczenia lub pokrycia graffiti. Czyszczenie odbywa się przy pomocy ręcznej myjki oraz detergentu i nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani podnośników. Dostęp do świetlówek w celu ich wymiany zapewniony jest od spodu poprzez odkręcalne denka kieszeni, które po jednej stronie zamontowane są na zawiasach, aby zapobiec ich wypadnięciu i zniszczeniu.

witacz Łódź z lotu ptaka
witacz Łódź rzut i przekrój