[x]

ISLANDZKI SZPAT


lokalizacja / Islandia
status / projekt konkursowy 2016
współpraca /
Górecki Pracowania Architektury- Dominik Górecki
Be3design - Agnieszka Wyrwas, Krzysiek Stępień

projekt koncepcyjny

Islandia, mistyczne miejsce, kraj skrajnych kontrastów, miejsce współistnienia ognia i lodu. Kraina legend, mitów, ludowych opowieści i żywej kultury. Miejsce ‘zapierających dech w piersiach’ krajobrazów, klifów, wulkanów, śnieżnych szczytów i lodowców, gorących źródeł i malowniczych zórz polarnych.

iceland trekking cabin

Ponad 1000 lat temu, Wikingowie żeglowali ze Skandynawii do Ameryki bez użycia kompasów magnetycznych, astrolabiów, map ani innych znanych dzisiaj urządzeń nawigacyjnych. Mimo tego, udawało im się znaleźć właściwą drogę w dokuczających mgłach, pochmurnym niebie i długim, letnim półmroku, tak charakterystycznych dla rejonu podbiegunowego. Stare legendy Wikingów przypisują ich sukcesy w nawigacji używaniu tajemniczych „ jarzących się kryształów” które umożliwiały ustalenie pozycji słońca i naprowadzenie statku na kurs nawet w pochmurne dni. Chociaż wciąż wzbudza to kontrowersje, obecnie wielu naukowców wierzy, że tymi „magicznymi kryształami” był w rzeczywistości islandzki szpat.

iceland trekking cabin

Wykorzystaliśmy tą legendę jako bazę dla naszego pomysłu na projekt Islandzkiego Schroniska dla Wędrowców. Tak jak 1000 lat temu magiczne i tajemnicze kryształy prowadziły śmiałych odkrywców, tak dzisiaj bryła schroniska wskazuje kierunek do ogniska, gdzie wędrowcy mogą odpocząć i się zregenerować, ale również gdzie mogą dzielić się swoimi opowieściami z innymi podróżnikami, siedząc wspólnie wokół centralnego zlokalizowanego paleniska.

iceland trekking cabin iceland trekking cabin

Jako podstawę dla planu schroniska przyjęliśmy kształt sześciokąta – heksagonu który jest w kształtem w naturalny sposób odwzorowanym w islandzkich skałach, kryształach i lodzie. Jeśli zachodzi konieczność w danej lokalizacji umieścić kilka połączonych ze sobą obiektów, wybrany kształt umożliwia taki elastyczny zabieg. Połączenie kilku budynków w grupy potęguje pomysł odwzorowania kształtu kryształów i bazaltowych form w krajobrazie. Otwarte palenisko w centralnym miejscu schroniska jest jego sercem, a poświata ognia jest widoczna z dużej odległości i pomaga odnaleźć drogę do ciepłego schronienia, gdzie wędrowcy mogą odpocząć na szlaku swojej wędrówki. Wokół centralnie umieszczonego ognia, na parterze budynku zlokalizowano pomieszczenia dla aktywności dziennych, takie jak magazyn na opał, spiżarka, łazienka, kuchnia i jadalnia. Na wyższej kondygnacji zlokalizowano sypialnie, których rozlokowanie wokół galerii nawiązuje do spania wokół ogniska. Takie rozmieszczenie pomieszczeń sprawia, że przybywający do schroniska o różnych porach nie będą przeszkadzać osobom już śpiącym. Nad kondygnacją mieszcząca sypialnie znajduje się poddasze z przeszklonymi witrynami, które może być wykorzystywane jako panoramiczny taras widokowy lub dodatkowa przestrzeń do spania, na przykład w trakcie nadprogramowego obłożenia obiektu przez gości. Byłoby to idealne miejsce do podziwiania zapierającego dech w piersiach widoku zorzy polarnej, piękna otaczającego krajobrazu czy dyskusji i planowania kolejnych wypraw.

iceland trekking cabin

Budynek schroniska kształtem nawiązuje do kryształu, szerszy u podstawy i zwężający się do góry. Wysokość obiektu umożliwia wykorzystanie islandzkich wiatrów do produkcji prądu, za pomocą umieszczonej na szczycie kabiny pionowej turbiny wiatrowej. Konstrukcja drewnianego szkieletu z wypełnieniem wełną mineralną eliminuje mostki cieplne w bryle budynku, jednocześnie umożliwiając prefabrykację całego budynku. Zewnętrzna okładzina schroniska w założeniu wykonana ma być z perforowanych arkuszy blachy, w kolorze bielonego srebra. Odbijając otoczenie jednocześnie umożliwia przepływ wewnętrznego światła, dając nocą efekt żarzącej się bryły dla zewnętrznych obserwatorów. Zewnętrzna powłoka kontrastuje z ciepłem drewna wewnątrz, co jest przenośnym nawiązaniem do krajobrazu Islandii, gdzie zimne i błyszczące czapy lodowe skrywają ciepło lawy i wód termalnych. Inspiracją dla wzoru perforacji blachy stały się kryształy lodu i gwiazdy na Drodze Mlecznej. Bryła schroniska dzięki umieszczonym na szczycie oprawom świetlnym, jak rozświetlona, kryształowa latarnia, jest widoczna z dużej odległości.

iceland trekking cabin iceland trekking cabin iceland trekking cabin iceland trekking cabin iceland trekking cabin