'TETRIS HOUSE' /
lokalizacja /Dublin, Phibsborough Avenue, Irlandia
status / pozwolenie na budowę 2015, w trakcie budowy
współpraca / NAAN Architects - Katarzyna Turza-Rachwał, Adam Rachwał
dom jednorodzinny
DOM PASYWNY
Zostaliśmy poproszeni aby napisać scenariusz dla budowy domu jednorodzinnego na pustej działce znajdującej się na terenie istniejacej enklawy z zabudową jednorodzinną (Windsor Villas, Philipsborough Avenue). Zadaniem było znalezienie rozwiązania, które korespondowałoby z istniejącym, silnym kontekstem urbanistycznym i które spełniołby wszystkie przepisy budowlane i lokalne wymogi. Przeprowadziliśmy szereg badań projektowych i zbadaliśmy wiele możlwiości, z których to prezentowana poniżej opcja, okazała się rozwiązaniem najbardziej możliwym do wykonania, rozsądnym i jednoczesnie atrakcyjnym dla tego bardzo wymagającego terenu.

zielony: urbanistyczna enklawa, dark blue: przesunięcie pierwszego piętra, pomarańczowy: widoki i słońce, żółty: dostęp kołowy, jasny niebieski: ścieżki piesze
Proponowane rozwiązanie przywraca do użytkowania opuszczone przez lata miejsce, porządkując istniejącą enklawę urbanistyczną. Kubatury poszczególnych kondygnacji zostały przesunięte względem siebie, od wschodu domykając istniejący plac. Propozycja przeznacza część prywatenj działki na publiczny chodnik, przez co istniejący wjazd na plac został powiększony, a wjazd na działkę został znacząco ułatwiony.

widok z alei wjazdowej
Proponowany budynek wpisuje się do zastanego i złożonego kontekstu: projektowany budynek odblokowuje potencjał rozwojowy terenu przy jednoczesnym poszanowaniu istniejących przywilejów właścicieli budynków sąsiednich, takich jak widoki, prywatność, dostęp światła słonecznego i dojazd.

kontekst urbanistyczny

widok strefy wejściowej
Proponowane płaskie dachy zmniejszają całkowitą wysokość budynku i minimalizują wpływ na istniejące warunki nasłonecznienia i widoki z sąsiednich nieruchomości. Charakterystycznym akcentem na elewacjach budynku są wgłębione glify okienne oraz pionowe ryciny w szarym tynku, które rozpraszają światło dzienne i tworzyą subtelne wzory.
Część przestrzeni parteru jest otwarta i tworzy zadaszony parking. Nowa tynkowana ściana znajdująca się na granicy z boczną alejką stanowi podparcie dla kostki pierwszego piętra, dodatkowo zmniejszając skalę budynku poprzez różnice w materiale.

widok skrzyżowania alei

widok strefy dziennej

widok z bocznej alei

widok ogrodu

widok na przestrzeń tarasu