[x]

KONKURS NA CENTRUM KULTURALNE W PORCIE GALWAY /

Nominacja do Głównej Nagrody 14 Cyklu
20+10+X World Architecture Community Award


lokalizacja / Galway, Irlandia
data projektu / 2009
projekt / L.Krzycka, R.Pieszko
P.Kennedy, A.Rachwal, K.Turza
powierzchnia / 5 900 m2

konkurs urbanistyczno-architektoniczny

Propozycja rewitalizacji części portu w miasteczku Galway, czerpiąca inspirację z krajobrazu naturalnego Irlandii. Projekt zakłada zabudowę mola i stworzenie ekscytującego budynku -miejsca spotkań i wydarzeń artystyczno-kulturalnych, który stanie się jednym z symboli promujących miasto Galway.

formacje krajobrazowe Irlandii

naturalne formacje krajobrazowe Irlandii

przemieszczenie tektoniczne

przekształcenia istniejącego terenu - przemieszczenie tektoniczne

Zwarta i zunifikowana forma budynku odzwierciedla skaliste wybrzeże typowe dla regionu Galway, powtarzając rodzime formacje skały wapiennej, krajobrazy krasowe, jaskinie i kaskadowe tarasy uformowane przez falę morską. Ten sztucznie stworzony przylądek stanowi silny, rozpoznawalny profil dla głównych osi widokowych portu Galway i jednocześnie daje widoki na zatokę i port z projektowanej promenady na dachu budynku.

Stonowana paleta materiałów i kolorystyka dopasowała budynek do surowego charakteru krajobrazu regionu Galway. Delikatnie fakturowane betonowe ściany zewnętrzne są analogią do naturalnego klifu. W celu miejscowego rozbicia masy budynku, a także uwypuklenia funkcji wnętrza, na elewacjach wprowadzone zostały płaszczyzny przeszkleń.


Proponowana promenada (park skalny) pozwala pieszym na interesującą podróż od najniżej położonego punktu założenia, który jest nieformalną sceną teatru stworzoną przez pływające barki, do najwyżej wzniesionego punktu dachu, który stanowy znakomity punkt widokowy na zatokę. Zewnętrzna przestrzeń publiczna została zwiększona poprzez umożliwienie dostępu do wszystkich zewnętrznych powierzchni poziomych projektowanego budynku.

widok od zachodu - dojście do budynku i molo

Budynek będzie spełniać dwie główne funkcje: obiektu centrum kulturalnego oraz obiektu komercyjnego z funkcjami handlu i biur. Podstawowe funkcje kulturalne jak sala audytorium i przestrzenie wystaw skupione są w południowej części i zorientowane w kierunku morza, podczas gdy komercyjne funkcje handlowe, biurowe i administracji skierowane są w kierunku miasta i portu.

widok portu Galway z lotu ptaka

widok portu z lotu ptaka

widok na port Galway od strony zatoki

widok na port od strony zatoki

Galway jest gospodarzem wielu międzynarodowych festiwali i imprez, podczas których projektowany budynek będzie mógłby odgrywać kluczową rolę w uzupełnieniu oferty funkcjonalnej miasta.

Proponowana sala głównego audytorium na ok.1000 miejsc byłaby odpowiednia dla różnego rodzaju wydarzeń, począwszy od konferencji i koncertów do przedstawień teatralno-filmowych. Powierzchnia wystawiennicza jest dostępna bezpośrednio z placu wejściowego przed budynkiem i rozłożona jest na dwóch poziomach. Może ona w razie potrzeby, odgrywać rolę pomocniczą dla audytorium, np. podczas dużej konferencji. Biura znajdują się na 1. piętrze i są dostępne poprzez oddzielne wejście. Punkty sprzedaży detalicznej zlokalizowane są wzdłuż nabrzeża mola. Usługi związane z obsługą portu są ​​dyskretnie dostępne z sekcji handlowej.