[x]

GALERIA SZTUKI I MEDIATEKA /

Wyróżnienie

lokalizacja / Katowice, Polska
status / projekt koncepcyjny 2005
powierzchnia / 5 144 m2

budynki publiczne

masterplan diagram

Proponowane budynki stanowią multikulturalne centrum promujące eksperymentalne i niezależne projekty artystyczne, nowe technologie oraz wielodyscyplinarną i wielokulturową współpracę. Tego typu działalność służyłaby zwiększeniu popularności lokalnych i międzynarodowych artystów wśród szerszego grona odbiorców.

Galeria będzie oferować powierzchnię do warsztatów i seminariów jak również strategie promocyjne dla ciekawych inicjatyw artystycznych. Mediateka mogłaby stanowić miejsce spotkań i wydarzeń związanych z wszelkimi sposobami przekazu informacji i promocji nowych technologii. Projekt galerii sztuki i mediateki jest rozwinięciem projektu urbanistyczno-architektonicznego "Strefa K1mhcpl - metamorfoza przestrzeni miejskiej" na­gro­dzo­ne­go za ro­zwią­za­nia pro-ekologiczne i socjologiczne w Ogólnopolskim Konkursie o Nagrodę Archi­te­kto­niczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego.

galeria hol główny

galeria sztuki - widok holu głównego

„Miasto jest tworzone przez jego mieszkańców i powinno spełniać ich oczekiwania, między innymi potrzebę kontaktu z aktywnie kreowaną kulturą" - Jarosław Żwirblis [Teatr Akademia Ruchu]

Założeniem projektu galerii sztuki było stworzenie miejsca „wymarszu” sztuki do miasta i mieszkańców, swoistego "śląskiego bazaru sztuki".

aksonometria

widok aksonometryczny bloku galerii

poddasze

ostatnie piętro galerii

aksonometria

mediateka - aksonometria budynku i detal antresoli

wnętrze mediateki

mediateka - widok typowej aranżacji kondygnacji