[x]

KIOSK /

status / projekt 2011

mała architektura

Aby uzyskać więcej informacji i ceny produktu poproś o broszurę

Projekt małego kiosku-pawilonu handlowego jako kontrodpowiedź na kioski kontenerowe współtworzące wizerunek wielu polskich miast. Ideą dla tego projektu było stworzenie obiektu, który jest unikalny w swojej formie i detalu oraz nawiązuje do tradycji budowy kiosku w sposób nowoczesny, który nie ujmuje romantycznej estetyce konstrukcji.

KONCEPCJA MEBLA MIEJSKIEGO /

nym i rozpoznawalnym meblem miejskim, który wzbogaciłby ulicę oraz nadałby jej przyjazny, miejski charakter. Świecące o zmroku „żyrandole miejskie” są rodzajem iluminującego ciepłym światłem parasola - punktem orientacyjnym i zapraszają do interakcji z kioskiem, chronią także klienta kiosku oraz przechodnia przed przelotnymi opadami.

kiosk otwarty

widok w ciągu dnia

DONICA MIEJSKA /

Dla podkreślenia charakteru miejskiego kiosku projekt przewiduje instalację donicy miejskiej z kwiatami lub inną roślinnością ozdobną na dachu kiosku. Daje to możliwość zmiany wizerunku kiosku w ciągu roku poprzez zastosowanie różnych kompozycji zieleni. Donica podkreśla ekologiczny aspekt projektu jak zwiększenie ilości zieleni w mieście absorbującej dwutlenek węgla i pozytywnie wpłynie na estetyczny i przyjazny wizerunek ulicy.

kiosk zamknięty

widok o zmroku

FORMA I ARANŻACJA PRZESTRZENNA /

Zwarta forma obiektu odwołuje się do tradycyjnej organizacji kiosku. Rozplanowanie przestrzenne kiosku umożliwia wygodne użytkowanie i zapewnienie porządku oraz dostęp dla osób niepełnosprawnych, które mogłyby pracować w kiosku. Przyjęty kształt pozwala na lokalizację na wąskiej ulicy.

OKIENNICE I ULICZNY LAMPION /

Ażurowe żaluzje mają na celu funkcje praktyczne, związane z ochroną kiosku przed wandalizmem i zabrudzeniem przeszklenia w godzinach nocnych, a także zmniejszenie kosztu poprzez eliminację potrzeby zastosowania bardzo drogiego hartowanego szkła antywłamaniowego. Ruchome okiennice podkreślają zmienność kiosku, nadają mu lekkość i delikatność, wrażenie secesyjnego pudełka na biżuterię. Rano kiosk otwiera swoje wnętrze dla klientów, a wieczorem zmienia się w świecące „drzewa” - lampiony uliczne.

KONSTRUKCJA MODUŁOWA /

Proponowany system konstrukcji modułowej służy elastyczności i możliwości dopasowania kiosku do potrzeb otoczenia przy zachowaniu jednolitego spójnego wizerunku. Zastosowanie zróżnicowanej zieleni, zróżnicowanie kolorów oświetlenia dachu i kombinacje modułów stwarzają indywidualne, ale podporządkowane głównej zasadzie, rozwiązania projektowanego mebla miejskiego dla poszczególnych lokalizacji. Obiekt może być wyposażony w dodatkowe moduły jak moduł toalety i moduł techniczny, strefę wewnętrzną sprzedaży oraz dodatkowe elementy jak gablotki reklamowe, automat vendingowy, bankomat, ładowarka telefonów komórkowych. Elementy te mogą wpłynąć na zmniejszenie kosztu eksploatacji. Przyjęte rozwiązania modułowe kiosku umożliwiają szybki montaż, rozbudowę oraz łatwy demontaż i przeniesienie w inne miejsce, a także łatwą wymianę elementów.