[x]

Z-loft /

Trzecia Nagroda w konkursie projektowym FAKRO / A10

Główna Nagroda 14 Cyklu 20+10+X World Architecture Community Award

status / międzynarodowy konkurs projektowy 2012

projekt koncepcyjny

Położony w Grand Canal Dock w Dublinie, Irlandia, stary młyn przemysłowy znany jako „Boland's Flour Mill” otrzmał nowe życie, poprzez utworzenie zygzakowatej formy loftów na jego fasadzie. Poszczególne boksy w kształcie litery „z” unoszą się nad wodą i ułożone są jak wstążka tworząc swoistą rzeźbę, która zawiera przestronne apartamenty z przepięknymi widokami na okolicę. Apartamenty połączone są z warsztatami i pomieszczeniami wystawienniczymi w istniejącym budynku.

Praca została nagrodzona w międzynarodowym konkursie na projekt nowej wizji loft-u. Trzecia edycja konkursu została zorganizowana przez jednego z wiodących producentów okien dachowych FAKRO we współpracy z międzynarodowym magazynem dla architektów A10.

loft widok na Grand Canal Dock

widok na Grand Canal Dock

Ten koncepcyjny projekt zwraca uwagę na zaniedbany teren przy jednej z naj­po­pu­lar­niej­szych otwartych przestrzeni publicznych w Irlandii. Poprzemysłowy betonowy blok i towarzyszące budynki już od dawna wpisały się w sylwetkę okolicy, ale plan zagospodarowania terenu nigdy nie został opracowany jako spójna całość. Pozbawione opieki budynki niszczeją, co sprawia, że renowacja z roku na rok jest trudniejsza.

Więc co mamy z nimi zrobić? Pozostawić jako spadek dla przyszłych pokoleń, by sobie z tym problemem na swój sposób poradziły? Zburzyć? A może być bardziej kreatywnym i opracować plan przebudowy? Międzynarodowe przykłady, jak dawna kopalnia Zollverein -nazywana również "najpiękniejszą kopalnią na świecie"- pokazują, że poindustrialne zabytki mogą być skarbem wartym ochrony. Konserwacja poprzez wprowadzenie nowych funkcji oferuje szeroki wachlarz możliwości przyciągających wiele "biznesów" i może być prawdziwym inkubatorem kreatywności.

Przywróćmy do życia ten zapomniany przez lata budynek i stwórzmy przestrzenie pracy i wystaw dla kreatywnych twórców. Stwórzmy lofty, które mogą być połączone z warsztatami i przestrzeniami wystawienniczymi w istniejącym budynku.

loft widok z mostu na dawny młyn

widok z mostu na dawny młyn

Wyjątkowy kształt "z" pozwala na lepsze oświetlenie, wentylację i wytworzenie interesujących dwupoziomowych apartamentów. Apartamenty posiadają panele słoneczne, pasywne ogrzewanie i chłodzenie oraz zielone tarasy z mini ogrodami i pnączami. Roślinność może stworzyć ciekawą zieloną elewację i stać się swoistą metaforą łączącą trzy elementy: przyrodę, sztukę i przemysł.

loft

Dwupoziomowy charakter apartamentów zapewnia naturalny podział na strefę nocną i dzienną. Ściana elewacji frontowej kryje konstrukcje kratowe i ze względu na to nie zawiera otworów. Pozostałe elewacje są przeszklone przy użyciu standardowych szyb i okien FAKRO na pochyłych płaszczyznach. Stalowa okładzina typu COR-TEN zapewnia bogaty naturalny kolor i kontrast z płaską elewacją betonową istniejącego budynku.

z-loft przekrój

Proponowane lofty mają inspirować do ponownego wykorzystania innych opuszczonych budynków przemysłowych i do przekształcenia ich w żywe, miejskie rzeźby.

loft forma

moduł 'Zet'