[x]
07/01/2012
Wroclaw's panorama

fot. www.wro2016.pl

CZYM JEST EUROPEJSKA STOLICA KULTURY?

Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. Mają niepowtarzalną szansę nie tylko wnieść wkład w rozwiązywanie kwestii ważnych dla naszego kontynentu, ale także przyspieszyć swój rozwój i zyskać skuteczną promocję.

Jednym z celów Unii Europejskiej jest pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy. Zadanie to realizuje między innymi program zainicjowany przez grecką minister kultury Melina Mercouri w 1985 roku pod nazwą Europejskie Miasta Kultury. Pierwszym miastem, które otrzymało ten status, były Ateny.

Każdego roku dwa kraje europejskie są wyznaczone do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W 2016 roku polski Wrocław i hiszpański San Sebastian będą nosić ten tytuł. W Polsce, obok Wrocławia do rywalizacji stanęły Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Łódź, Katowice, Poznań, Szczecin, Toruń i Warszawa.

Historia uczestnictwa Polski w programie ESK sięga roku milenijnego, kiedy to UE szczególnie intensywnie zabiegała o wzmocnienie więzi kulturalnych na całym kontynencie. W tym celu wybrano 8 miast, które współdzieliły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Polską ESK został wówczas Kraków.

Miasta, które zwyciężą w konkursie, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas wypełniony będzie festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupią uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju, ale również całego kontynentu. oficjalna strona www

Wroclaw esk logo