[x]
24/12/2012

Stadion Narodowy w Warszawie

stadion warszawa

Stadion posiada czwartą (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA i zapewnia ponad 58 tysiecy miejsc. W czasie trwania UEFA Euro 2012 na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane trzy spotkania grupowe (w tym mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią) oraz jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Nowy stadion jest posadowiony na istniejących wałach ziemnych dawnego Stadionu Dziesięciolecia. JSK Architekci są autorem koncepcji stadionu. Fasada obiektu nawiązuje do polskich barw narodowych, przypominając falującą biało-czerwoną flagę i kryje właściwą ścianę zewnętrzną z żelbetu. Ażurowa fasada pozwala na naturalną wentylację pomieszczeń pod trybunami i dostęp do nich światła dziennego. Elewacje są rozpięte na potężnej konstrukcji z rur, która jest całkowicie niezależna od żelbetowej konstrukcji trybun i unosi dach nad stadionem. Dzięki oderwaniu elewacji od trybun projektanci mogli swobodnie projektować przestrzeń pod trybunami. Zamykany dach wykonany jest z materiału PVC, odpornego na działania czynników atmosferycznych i gniecenie.


Stadion w Gdańsku

stadion gdansk

Pojemność stadionu 'PGE Arena Gdańsk' (czwarta kategoria UEFA) wynosi 42105 miejsc. Stadion zaprojektowany został przez niemieckie biuro projektowe Rhode­-Kellermann­-Wawrowsky z Dusseldorfu. Projekt powiązany jest z rewitalizacją przemysłowej dzielnicy Gdańska - Letnicy i rozbudową węzłów komunikacyjnych. Autorzy projektu nawiązują do tradycji miasta nadmorskiego związanej z cenionym w jubilerstwie bursztynem bałtyckim. Stadion w Gdańsku swoim wyglądem ma nawiązywać do zakorzenionych kontekstów lokalnych i ma stanowić znak identyfikacyjny Gdańska dzięki swojej przejrzystości, lekkości i bursztynowej aurze. Na szczególną uwagę zasługuje fasada stadionu, która jest pokryta płytkami w różnych odcieniach brązu, upodobniających stadion do wielkiego bursztynu.


Stadion Miejski we Wrocławiu

stadion wrocław

Podobnie jak w przypadku Stadionu Narodowego w Warszawie projektantem obiektu jest firma JSK Architekci. Zwycięska koncepcja to stadion o wyglądzie lampionu, który symbolizuje dynamiczny rozwój Wrocławia. Jest to symbol reprezentujący miasto jako miejsce spotkań dla biznesu. Innowacyjny projekt wyróżnia siatka z włókna szklanego pokrytego teflonem, którą stadion jest osłonięty, mocowana na stalowych pierścieniach oplatających obiekt. Elewacja nadaje stadionowi lekkość, a specjalnie zaprojektowane oświetlenie umożliwia nadawanie różnych barw w zależności od charakteru wydarzenia, jakie będzie miało miejsce. Półprzezroczysta elewacja ukrywać będzie żelbetowe trybuny oraz cztery budynki. Projektanci zadbali również o wygląd infrastruktury otaczającej stadion m.in. otaczającą stadion promenadę.


Stadion w Poznaniu

stadion poznan

© Hydrobudowa Polska SA

Projektem modernizacji zajęło się Modern Construction Systems z siedzibą w Poznaniu. Stadion składa się z 4 trybun o konstrukcji żelbetowej, które mogą pomieścić 45 594 widzów. Trybuny przyjmują formę prostopadłościanów z zaznaczonymi wejściami i windami a bryła obiektu urozmaicona jest licznymi wcięciami i wystającymi tarasami. Na szczególną uwagę zasługuje pokrycie dachu stadionu, które wykonane zostało z membrany w kolorze naturalnego jedwabiu. Dach stadionu od strony południowej posiada nowatorskie rozwiązanie: pojedyncze elementy w pokryciu będą się na zmianę otwierać, by doświetlić murawę boiska.